Jeseň sa blíži a s ňou aj pestrofarebné lístie, svetrové počasie či tekvicové pochúťky. Máte pocit, že na turistiku a výlety je už neskoro? Určite nie! Aj stanovanie a kempovanie je na jeseň stále aktuálne. Jeseň je tiež jedným z najlepších období roka na cestovanie a ak o tom pochybujete, prezradíme vám prečo a kam by ste si túto jeseň mali zbaliť kufre.
7 dôvodov, prečo je jeseň najlepší čas na cestovanie
1. Cestovanie je cenovo dostupnejšie
Prvým dôvodom, prečo je jeseň dobrým časom na cestovanie je to, že je lacnejšia. Ceny sú najdrahšie počas hlavnej sezóny. S menším počtom turistov sa zvyčajne znížia aj ceny leteniek. Lacnejšia je nielen letenka, ale aj ubytovanie. Ak s cestovaním počkáte niekoľko mesiacov, môžete skutočne ušetriť.
2. Jesenné slávnosti a festivaly
Jeseň je aj obdobím zberu úrody. V mnohých krajinách sa konajú oslavy sezónnych potravín, ako aj mnohé zaujímavé festivaly. To všetko sú príležitosti, ako sa hlbšie ponoriť do miestnej kultúry a dozvedieť sa viac o pôvode miestnych tradícií a zvykov.
Na jeseň sa po celom svete koná množstvo zaujímavých festivalov ako napríklad Oktoberfest v Nemecku, Diwali v Indii, London Fashion Week, Halloween či Dia de los Muertos v Mexiku.
3. Príjemné počasie
Jeseň je skvelý čas na to, aby ste si užili mierne poveternostné podmienky. Často sa hovorí, že leto je najlepšie obdobie, pretože je idylicky teplé a slnečné. Ale na mnohých miestach je leto horúce, vlhké a daždivé. Na jeseň nie je teplota ani príliš vysoká, ani príliš nízka.
Vezmite si svetre, pretože jesenné počasie je ideálne na objavovanie, či už ide o mesto alebo národný park. Krajinu môžete objavovať pešo alebo sa zúčastniť rôznych outdoorových aktivít, pričom sa vyhnete úmorným letným horúčavám, ale aj krutým zimám.
Niekto rád odchádza do teplých krajín práve na jeseň, aby si predĺžil dobu krásneho letného počasia. Túžite aj vy nachytať nejaký ten vitamín D aj v jesenných mesiacoch? Pozrite sa na tipy na dovolenku v severnom Thajsku.
4. Scenéria je ohromujúca
Jeseň je krásny čas na cestovanie vďaka meniacim sa listom. Prenajmite si chatu v horách, vydajte sa na výlet alebo sa ubytujte v pôvabnej dedinke, kde sa môžete kochať jasnými odtieňmi červenej, žltej a oranžovej a ohromujúcou prírodou.
5. Vyhnete sa hlavnej sezóne
Vrchol alebo hlavná sezóna je obdobie počas roka, kedy sa väčšina ľudí rozhodne pre dovolenku, to má za následok preplnené destinácie. Nie je nič horšie ako cestovať až k Eiffelovej veži, len aby ste videli obrovský dav ľudí. Navyše, deti sa v septembri vracajú do školy, takže sa väčšina obľúbených turistických destinácií preriedi a vy sa môžete lepšie baviť.
Cestovanie na jeseň znamená vyhnúť sa letným davom, takže môžete zabudnúť na dlhé čakanie v radoch alebo predieranie sa hordami turistov, aby ste si odfotili obľúbenú atrakciu. Keď sa rozhodnete cestovať mimo hlavnej sezóny, výlet si môžete užiť v pokojnejšom tempe.
6. Viac súkromia
Čo môže znieť lepšie ako kempovanie v stane! Nikto nie je nablízku, iba vy, čerstvý vzduch a nádherná príroda naokolo. Len si to predstavte: zobudíte sa za úsvitu a pocítite neuveriteľný príval energie. Znie to ako z rozprávky? Presne tieto výhody vám ponúka nocovanie a spánok v prírode.
7. Doprajete si lahodné sezónne jedlá
Pre kuchyňu znamená jeseň vrchol sezóny jabĺk, hrušiek, tekvice aj sladkých zemiakov a práve toto ročné obdobie môže byť najlepším časom na víno a skvelú večeru. Či už idete do prírody a idete zbierať ovocie a zeleninu, alebo si pochutnávate na sezónnych jedlách v reštaurácii, vaše chuťové poháriky si jeseň určite zamilujú.
Tipy na čarovnú turistiku a výlety na Slovensku
Určite nepreseďte jeseň doma a nechajte sa vytiahnuť von. Slovensko ponúka veľa výletov do zaujímavých kútov. Vyraziť môžete na bicykli, pešo a mnoho turistov považuje práve začiatok jesene za najlepšie obdobie pre horské túry.
Smolenice
Symbolom tejto obce v Trnavskom kraji je čarovný Smolenický zámok. Očaria vás tu aj nádherné záhrady a okolitá príroda. Ak ste vášnivými turistami, určite vám odporúčame výstup na najvyšší vrch Malých Karpát – Záruby. Výstup zvládnu aj menej zdatní turisti za približne dve hodiny.
Ak predsa len chcete niečo menej náročnejšie, môžete vybehnúť na kopce – Čierna skala, Veterlín alebo Havranica. Cez Smolenický kras vás bude sprevádzať turistický chodník, ktorý prechádza územím kultúrnej pamiatky hradiska Molpír a prírodnou rezerváciou Dolinou Hlboče s vodopádom. Súčasťou prírodnej rezervácie je národná prírodná pamiatka, jaskyňa Driny, s rekreačným strediskom Jahodník, ktoré ponúka pohodlné ubytovanie v chatkách. Nájdete tu aj reštauráciu, kúpalisko, táborisko alebo si môžete zajazdiť na koni.
Pieniny a splavovanie Dunajca
Pieniny sú krásne počas celého roka, ale jeseň je tu určite najkrajšia. Veľmi populárne je splavovanie Dunajca na pltiach, ktoré tu má viac ako 2 000 ročnú tradíciu. Už odpradávna slúžil Dunajec ako dopravná cesta pre prevoz rôznych druhov tovaru.
Pre tých, ktorí však uprednostňujú pešiu turistiku, ponúkajú Pieniny turistickú trasu, náučný chodník, ktorý má 10 zastávok a cesta po ňom trvá približne dve hodiny a končí v prístave pltí.
Bôr
Pre mnohých možno neznámy, no medzi turistami je veľmi obľúbený výstup na Bôr a to kvôli skvelej lokalite, kde sa pohybuje divá zver, ktorú môžete pozorovať voľne v prírode. Samotný výstup sa začína pri Demänovskej jaskyni slobody a spiatočná cesta na Bôr trvá okolo 3-4 hodín. Dobrodružné povahy, ktoré sa neboja výzvy, môžu zájsť až k Trom vodám a späť do Jasnej.
Slovenský raj
Objavovať neustále krásy prírody v Slovenskom raji je zážitok a považuje sa za jedno z najkrajších prírodných zákutí na Slovensku. Počas leta sú tu tisícky turistov, no na jeseň si užijete vo väčšej pohode. Môžete si tu naplánovať pohodové túry, aj viac adrenalínové, napríklad s rebríkmi a reťazami. Preto netreba zabúdať na bezpečnosť a vhodné poistenie do hôr.
Jánošíkove diery
Vydajte sa na expedíciu priamo do tiesňav prírody a spoznajte jej skrytú krásu. Jánošíkove diery sú jedným z najkrajších turistických chodníkov na Slovensku v Malej Fatre. Východiskovým bodom pre Jánošíkove diery je malebná obec Terchová, ktorá sa nachádza niekoľko kilometrov od Žiliny. V prírodnej rezervácii Rozsutec narazíte na niekoľko vodopádov a možno zazriete aj orla skalného, rysa ostrovida či výra skalného.
Desatoro k bezpečnej turistike
Na turistiku by ste sa mali dostatočne pripraviť a to aj pri tej menej náročnej. Máme pre vás niekoľko tipov, ako si turistiku užiť a zostať v bezpečí.
1. Pravidelné prestávky
Prestávky nie sú vhodné iba pre začiatočníkov, ale aj pre pokročilých turistov. Nepokúšajte sa trekovať nepretržite, namiesto toho si dávajte pravidelné prestávky na ochladenie a načerpanie energie.
2. Vhodná obuv
Základom každej prípravy na turistiku, aj tej málo náročnej, je vhodná obuv, ktorá dokáže zabrániť pádom a pošmyknutiam, najlepšia je vysoká a žiadne poltopánky.
3. Dodržujte pitný režim
Pri každej pohybovej činnosti je ľahké sa dehydrovať. Stratu vody je potrebné čo najskôr doplniť. Čistá a minerálna voda sú najlepšou alternatívou, no nezabudnite si pribaliť aj teplé nápoje. To, koľko vody si so sebou musíte zobrať, bude závisieť od počasia, vzdialenosti a samozrejme aj od vašej kondície.
4. Nepreháňajte
Pri turistike je dôležité počúvať svoje telo. Ak pociťujete únavu alebo slabosť, dajte si prestávku. Ak vám dôjdu sily, nenúťte sa pokračovať. Je dôležité vždy si uvedomovať, ako sa cítite a počúvať svoje telo. Ľudia často zabúdajú na lekárničku so základným vybavením, ktoré dokáže pomôcť nielen pri ľahších zraneniach, ale aj pri uštipnutí hmyzom.
5. Dostatočne jedzte
Dostatok vody a malé občerstvenie v ruksaku by malo byť samozrejmosťou. Je nesmierne dôležité nabiť sa energiu. Noste so sebou občerstvenie a snacky, ktoré si viete rýchlo a jednoducho dať aj počas cesty. Hodia sa:
- orechy a sušené ovocie
- energetická a proteinová tyčinka, krekry
- horká čokoláda
6. Myslite na všetko
Pred cestou do hôr si tiež nezabudnite poriadne nabiť mobil a uložiť si čísla na záchranárov a horskú službu. Ak sa rozhodnete pre celodennú túru alebo dokonca kempovanie, nezabudnite si pribaliť aj menšiu a tichú elektrocentrálu, aby ste mali stále dostatok elektrickej energie.
7. Ochrana pred slnkom
Ochranu pred slnkom netreba nikdy podceňovať. Aj keď môžete mať pocit, že slnko už nepáli, nemusí to byť pravda. Samozrejmosťou v turistickom batohu by mal byť opaľovací krém s ochranným faktorom proti UV žiareniu, najmenej SPF30. Aplikujte si ho už pred začatím túry a noste klobúk alebo šiltovku.
8. Oblečenie
Pri celodennej turistike je dôležité zvoliť si vhodné oblečenie. Dobre sa oblečte najmä v roklinách, kde je chladno, a pre prípad si zoberte aj tenkú čiapku, rukavice a vetrovku. Dlhé turistické nohavice sú dobrým riešením počas celého roka, ktoré si v prípade potreby viete rozopnúť a vyvetrať nohy.
9. Náhradné oblečenie
Ak sa vaše oblečenie prepotí alebo vás zastihne dážď, je vhodné mať v batohu nepremokavé oblečenie, náhradné tričko, vodeodolnú bundu aj náhradné ponožky. Počasie vie byť v horách niekedy zradné.
10. Správne zbalený batoh
Batoh na turistiku by sa vám mať niesť pohodlne, preto sa snažte veci rovnomerne rozložiť. Ak si beriete väčší turistický ruksak, nezabudnite si nastaviť hrudné, ramenné a bedrové popruhy, aby ste sa vyhli bolestiam v ktorejkoľvek časti tela.
Čo si vziať so sebou
Ak idete kempovať alebo sa chystáte na roadtrip autom, všetko, čo budete potrebovať, pôjde do kufra vášho auta. Pokiaľ však radšej cestujete na vlastnú päsť, potom bude vaším najlepším spoločníkom turistický batoh. Čo by ste si mali vziať na jesenný výlet:
Lôžko
Uistite sa, že váš stan a spací vak sú prispôsobené podnebiu aj oblasti, do ktorej cestujete. Napríklad majte na pamäti: pri jazere môžu byť rána chladnejšie, takže je lepšie vziať si so sebou ďalšiu karimatku, nafukovací matrac alebo zateplenú hamaku.
Tip: Ak radšej cestujete naľahko, potom sa zaobídete bez nosenia stanu a spacieho vaku. Stačí si vybrať jednu z možností ubytovania v okolí a jediné, čo si so sebou budete musieť vziať, bude teplé oblečenie, telefón a dobrá nálada.
Teplé oblečenie
Teplo by vám malo byť aj ďaleko od ohňa, to znamená, že si so sebou treba vziať sveter, teplú bundu, čiapku, rukavice, šál aj teplé ponožky. Počas chladných dní bude užitočné aj termoprádlo.
Kempingový riad
Asi vám nemusíme pripomínať, aké chutné je jedlo varené na otvorenom ohni. Skúsení turisti si preto vždy so sebou berú rýchlovarnú kanvicu na prípravu čaju či kávy a základný kempingový riad na prípravu teplých jedál.
Jedlo
Odpočinok na samote môže mať aj svoje menšie nevýhody a to vtedy, ak v blízkosti nie sú žiadne obchody s potravinami. Preto si zbaľte so sebou toľko vody, aby to stačilo na hydratáciu aj varenie, ako aj potrebné množstvo jedla a malého občerstvenia.
Dokumenty a osobné veci
Dokumenty by mali byť samozrejmosťou, vždy si pred cestou skontrolujte, či máte pri sebe občiansky preukaz, vodičský preukaz, kartičku poistenca a cestovný pas, ak sa chystáte do zahraničia. Vezmite si so sebou aj lekárničku so základnou sadou liekov, ručnú baterku a vrecia na odpadky.
Inšpirácia: Rozhodli ste sa predĺžiť prázdniny aj deťom? Alebo sa len chystáte na parádne víkendové kempovanie? Pozrite sa na tipy, ako sa pripraviť na stanovanie s deťmi v prírode.
Kam sa vybrať na jeseň do zahraničia?
Toskánsko, Taliansko
Jeseň je v Toskánsku časom zberu úrody. Presné dátumy sa každý rok líšia v závislosti od počasia, ale po celej krajine sa konajú Sagre, oberačkové slávnosti, na počesť všetkého, od gaštanov cez huby, tekvice až po polentu.
Jeseň je ideálny čas na výlet do Toskánska, regiónu v srdci talianskej gastronomickej tradície, kde sú teploty cez deň miernejšie, noci príjemne chladné a krajina hýri farbami a vonia vidieckym životom.
Zapojte sa do starodávnej tradície Vendemmie, zberu hrozna, a spoznajte miestne vína a ich výrobu, vydajte sa na lov hríbov do toskánskych lesov alebo zájdite do taverny a ochutnajte typické talianske špeciality.
Francúzsko
Paríž je ako každé iné veľké svetové mesto otvorené pre turistov počas celého roka. Parížske hotely zostávajú otvorené po celý rok rovnako, ako aj mestské múzeá, umelecké galérie a ďalšie atrakcie. Aj keď pri hlavných pamiatkach v Paríži môžu byť rady v ktorýkoľvek deň v roku, od konca septembra majú tendenciu byť kratšie ako v teplejších mesiacoch roka.
Paríž je úchvatné mesto v každom ročnom období. Pozdĺž Seiny, na Champs Elysées, na mestských bulvároch a vo verejných záhradách dodávajú jesenné farby mestu úplne iný vzhľad. Paríž ponúka bohatý program kultúrnych podujatí vrátane koncertov, kina, opery, divadla, predstavení, baletu a iných podujatí, ktoré vyhovejú každému vkusu.
Zoznámte sa s tipmi na bezpečné cestovanie do Paríža (nielen) počas pandémie.
Pre turistov, milovníkov prírody a iných návštevníkov, ktorí hľadajú len pokoj a relax, je koniec septembra až začiatok novembra tým najlepším obdobím roka na návštevu vidieckeho Francúzska, najmä v južnej časti krajiny.
Október je obzvlášť vhodný čas na návštevu miest ako sú zrúcaniny vidieckych hradov, roklina Ardèche alebo výlet do Pyrenejí malým žltým vláčikom. Pre tých, ktorí si chcú užiť francúzsky vidiek, dediny nie sú preplnené autobusmi a autami turistov a parkoviská sú takmer prázdne. Na jeseň, po zbere úrody, sa polia obrábajú, zbiera sa ovocie a život na vidieku je výrazne pomalší a uvoľnenejší.
Kjóto, Japonsko
Bývalé hlavné mesto Japonska, Kjóto, je známe mnohými chrámami, záhradami, palácmi a svätyňami, takže niet divu, prečo je dnes považované za hlavné mesto kultúry Japonska. V Kjóte môžete oceniť tradičný spôsob života, ktorý je stále prítomný, takže navštívte štvrť Gion, aby ste zahliadli gejše, ktoré hostia a bavia hostí.
Úžasným spôsobom, ako oceniť prírodné krásy a kultúru mesta, je návšteva chrámov, kde môžete obdivovať budhistické umenie. Najlepší čas na návštevu je medzi októbrom a novembrom, pretože počasie je v tomto čase optimálne, aj obdobie dažďov je u konca a teploty sa v priemere pohybujú okolo 18°C.
Island
Čerstvý vzduch a sloboda v mesiacoch pred zimou, to je Island. S nižšími cenami a menším počtom ľudí je prenájom auta skvelým spôsobom, ako preskúmať tento ostrov. Vydajte sa na zber divokých čučoriedok, pozorujte tulene leňošiace na plážach alebo sa vyhrievajte v prírodných horúcich bazénoch.
Ak chcete vidieť prvé polárne svetlá, vyrazte okolo novembra, keď sú noci dlhšie a tmavšie. Ak zostanete v hlavnom meste, Island Airwaves v Reykjaviku, usporadúva sa tu novembrový festival, ktorý predstavuje novú hudbu miestnych talentov aj medzinárodných kapiel.
Tip: Lákajú vás škandinávske krajiny? Vyskúšajte rybárčenie v Nórsku!
Ázia, Európa alebo Severná Amerika, bez ohľadu na to, kam pôjdete, návštevou jedného z vyššie uvedených miest nemôžete urobiť chybu. Ktorú z destinácií navštívite túto jeseň vy?
Dominika Blchová, SEO, Optimalizácia webu pre vyhľadávače