Každý, kto cestuje na dovolenku do zahraničia, a to predovšetkým do oblasti trópov alebo do krajín s nižším hygienickým štandardom, by mal okrem základných cestovných formalít myslieť aj na zdravotné riziká a možnostiach, ako sa pred nimi chrániť.
Dajte sa očkovať
Pred plánovanou dovolenkou by mal každý cestovateľ aspoň 4 týždne pred odchodom kontaktovať svojho obvodného lekára a zistiť si informácie ohľadom očkovania. Niektoré krajiny sú skutočne pre nás nebezpečné a prevencia by mala byť na prvom mieste. Je nutné vedieť, či je vôbec také očkovanie potrebné podstúpiť a či vám zdravotný stav dovoľuje navštíviť danú krajinu. Zvýšenú pozornosť venujte najmä vtedy, ak cestujete do spomínaných trópov; chystáte sa na dlhodobý pobyt; ste tehotná alebo máte nad 60 rokov, a tým pádom i vyššie riziko ochorenia. Medzi dokladmi by vám nemal chýbať ani Medzinárodný očkovací preukaz, a to aj v prípade, že daná krajina nevyžaduje očkovanie.
Vyvarujte sa sladkej vode
V Afrike, Ázií či Latinskej Amerike je dôležité vyvarovať sa kúpaniu a umývaniu v sladkej vode. Hrozí tu nákaza, pričom parazity môžu ohroziť orgány a vyvolať ochorenie, ktoré sa u vás môže prejaviť pokojne aj po dlhšej dobe. V hotelových izbách toto riziko nehrozí, no je lepšie informovať sa, či je voda pitná alebo je lepšie kúpiť si ju v obchode.
Dajte pozor na zvieratá
Vhodnou ochranou pred hmyzom je kvalitná obuv, odev a bavlnené ponožky. Neľahnite si priamo na piesok, ale na deku alebo nafukovačku. Čo sa týka nebezpečného hmyzu, veľký pozor si dajte predovšetkým v Afrike, na Novom Zélande, Austrálií a Veľkej Británii. Nedotýkajte sa ani miestnych zvierat ako sú psy alebo mačky.
Na záver treba dodať, že je nevyhnutné vlastniť lekárničku, v ktorej budete mať základné lieky, obväzy či krémy po uštipnutí. Je lepšie byť pripravený poriadne ako vôbec, no nie?
Autorské právo: yarruta / 123RF Reklamní fotografie