Ak uvažujete o rodinnej dovolenke, pravdepodobne si budete musieť naplánovať oveľa viac ako len trasu, ktorou sa vyberiete. Dovolenka s deťmi je určitá výzva a okrem vás a detí je potrebné na cestu pripraviť aj auto, zabaliť kufre, naplánovať cestu či zvoliť správnu hodinu na cestovanie.
Predtým, ako vyrazíte na výlet s rodinou, zvážte nasledujúce tipy a dostatočne sa pripravte.
Tipy na rodinnú dovolenku autom
Cestu si starostlivo naplánujte
Plánovanie je dôležitou súčasťou každej dovolenky. Keď cestujete na výlete s vašou rodinu, určite by ste si mali nájsť čas na to, aby ste spoločné prekonzultovali podrobnosti o výlete. Je dôležité, aby boli súčasťou týchto diskusií aj deti a mohli byť súčasťou rozhodovania.
Inšpirácia: Zaujímavé aktivity na rodinnú dovolenku.
Pripravte auto
Rovnako, ako musíte pripraviť na dovolenku seba a deti, nezanedbajte ani auto. Je dôležité zabezpečiť, aby bolo dobre pripravené. Skontrolujte bezpečnostné pásy, airbagy, tlak v pneumatikách, svetlá, stierače, hladinu oleja a chladiacej kvapaliny, brzdy a ďalšie. Mali by ste byť tiež pripravení na to, čo by ste urobili, keby ste boli účastníkom nehody. Aby ste sa vyhli drahým opravám v zahraničí, zvážte poistenie auta – cestovné a havarijné.
Ak sa vám na aute niečo nezdá, vezmite auto na podrobnú kontrolu do autoservisu. Dôležitým faktorom na ceste sú aj pneumatiky. Ak sú vaše pneumatiky staré a opotrebované, zvážte ich výmenu. Pred odchodom myslite aj na umytie auta a interiéru.
Zvoľte vhodnú autosedačku
Výber správnej autosedačky je veľmi dôležitý. Určite sa nespoliehajte na takzvané podsedáky, ktoré sú síce lacnejšie, no menej efektívne. Detské autosedačky vyberajte zodpovedne a určite sa nebojte za investovať aj viac. Správna autosedačka by mala byť upnutá systémom ISOFIX, ktorí majú už takmer všetky novšie autá. Dbajte aj na to, aby mala sedačka ochranu aj po bokoch a vždy skontrolujte či je dieťa v aute správne zapnuté.
Správne rozloženie batožiny
Rozloženie vecí a cestujúcich vám dokáže ušetriť veľa času. Detskú autosedačku umiestnite za vodiča, aby sa v prípade potreby mohol deťom venovať spolujazdec.
Myslite aj na správne rozmiestnenie batožiny v kufri auta. Prvé by ste mali uložiť kufre s oblečením. Bližšie k sebe si uložte zásobu plienok, hygienických potrieb a občerstvenie. Vyhnite sa tomu, aby vám batožina bránila vo výhľade, nebo zakryla výhľad cez zadné okno.
Zábava v aute
Možnosti na dlhé chvíle pre deti v aute by mali zaberať menej miesta, no mali by poskytnúť dostatok hodín zábavy. Čo môžete deťom zabaliť:
- Audioknihy a hudbu
- Knihy a DVD
- Hry
- Kresliace bloky, omaľovánky
- Karty
- Tablety a pod.
Jedlo a pitie
Jedna vec je udržať nudu na uzde, druha zahnať návaly hladu. I keď niekedy môže byť jedlo na cestách drahé, niekedy nezaškodí zastaviť sa na malé občerstvenie, poprechádzať sa a nadýchať sa čerstvého vzduchu.
Nezabudnite si však zbaliť dostatok jedla ako sendviče, ovocie, malé sladkosti a podobne. A myslite aj na dostatočné množstvo pitia.
Cieľová destinácia
Ďalším bodom pri plánovaní je vhodné dostatočne sa informovať o vašej cieľovej destinácií a miestach, ktoré sa chystáte navštíviť. Pribaľte si mapu a trasu, ktorou sa rozhodnete ísť, si vyznačte. Ak máte auto vybavené systémom GPS, o to lepšie. Počas cesty môžete naplánovať aj niekoľko niekoľko zábavných zastávok a výletov.
Tip: Chystáte sa na rybársku dovolenku pri mori? Na čo nezabudnúť?
Kedy je najlepšie cestovať?
Veľká dilema príde pri otázke či cestovať cez deň alebo v noci. Ak preferujete cestu v noci, vždy je dobré urobiť si na cestu kávu a nespoliehať sa iba na vaše skúsenosti. Cesta v noci môže byť monotónna, preto by bolo ideálne, aby spolujazdec nespal.
Cesta cez deň je síce dlhšia a možno pre niekoho aj únavnejšia, spríjemniť si ju však môžete dobre naplánovanou trasou a rozhovormi s deťmi.
Trpezlivosť
Rovnako ako pri všetkom, čo súvisí s rodičovstvom, trpezlivosť je dôležitým faktorom, ktorí si so sebou môžete vziať. Pokúste sa pochopiť množstvo energie vašich detí, buďte trpezliví a empatickí. Stanovte si hranice a poučte členov rodiny, aby sa navzájom rešpektovali.
Na tieto veci nesmiete zabudnúť
- Platný cestovný pas alebo občiansky preukaz
- Ostatné cestovné doklady (cestovná zmluva, pokyny, letenka, cestovný lístok, vodičský preukaz atď.)
- Peniaze, kreditná karta
- Cestovné poistenie
- Lieky (zdravotná kartička, Európsky preukaz zdravotného poistenia)
- Dioptrické okuliare alebo kontaktné šošovky
- Mobilný telefón s nabíjačkou, roaming
Bezpečnostné tipy
- Viete o tom, že jazda s únavou je faktorom, ktorý prispieva k väčšine nehodám? Pred cestou si doprajte kvalitný spánok a jazdite len vtedy, keď ste dobre oddýchnutí
- Správne nainštalujte autosedačku
- Uistite sa, že detské autosedačky sú v aute namontované správne, aby ste zabránili možnému riziku zranenia
- Zabaľte si potrebnú núdzovú výbavu:
- Voda
- Teplé deky
- Baterka
- Štartovacie káble
- Svetlice
- Nástroje na výmenu pneumatiky
- Nabitý mobilný telefón
- Lekárnička
Tip: Nezabudnite si pribaliť toľko reflexných viest, koľko miest na sedenie v aute máte.
- Upravte si držanie tela. Usilujte sa pri ceste sedieť vzpriamene, pretože hrbenie môže spôsobiť ospalosť. Nastavte si vaše sedadlo tak, aby sa vám sedelo príjemné aj počas niekoľkých hodín šoférovanie
- Vybavte všetkých členov rodiny opaľovacím krémom, slnečnými okuliarmi, prikryte sedačky prikrývkami, aby sa príliš neprehriali a nespálili jemnú detskú pokožku
- Nikdy nenechávajte deti samé v aute
- Uistite sa, že sú na okná a dvere pri ceste uzamknuté, taktiež zo sedadiel a medzi nimi odstráňte všetky nebezpečné látky a kvapaliny
- Pri dlhých cestách si nezabudnite robiť časté prestávky
- Počas cesty sa nedajte sa rozptyľovať mobilným telefónom
Dovolenka by mala byť najmä o spoločne strávených chvíľach a krásnych zážitkoch. Inšpirujte sa našimi tipmi, ktoré vám uľahčia cestu a vy si tak budete môcť užiť kvalitný čas a posilniť puto s vašou rodinou.
Dominika Blchová, SEO služby a copywriting