Letné mesiace sú obdobím dovoleniek a praktizovaním outdoorových aktivít rôzneho druhu, samozrejme za neodmysliteľnej asistencie teplých slnečných lúčov. Tie väčšina z nás víta s otvorenou náručou. No netreba byť prehnane optimistický, pretože nadmerné vystavovanie slnečnému žiareniu môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.
O negatívnych účinkoch slnečných lúčov sa často hovorí v súvislosti s UVB žiarením. Väčšinu síce zachytí ozónová vrstva, no aj zvyšných približne 5%, ktoré sa dostanú až k nám na zem, dokáže spôsobiť poriadnu galibu. Intenzívne UVB žiarenie dokáže pomerne rýchlo meniť DNA štruktúru kože, vyvoláva zápalové procesy a môže spôsobiť rakovinu kože. Z tohto pohľadu je UVA žiarenie „chudobným príbuzným“ – preniká síce hlbšie do pokožky, no jeho devastačné účinky nie sú zďaleka tak závažné. Spôsobuje však predčasné starnutie a stratu elasticity kože.
Prípravky na opaľovanie – ako rozumieť ich ochrannej funkcii?
Opaľovacie oleje, krémy, či dokonca opaľovacia hmla – všetky tieto a podobné prípravky slúžia na ochranu pred nebezpečným žiarením (väčšinou UVB, na trhu však nájdete aj také, ktoré chránia aj pred UVA). O ich účinnosti hovorí tzv. ochranný faktor, pri ktorom platí: čím vyššie číslo, tým lepšie, respektíve tým dlhšie by vás prípravok mal chrániť pri pobyte na slnku.
Ak sa na slnku spálite povedzme za 15 minút a použijete prípravok s ochranným faktorom 20, mala by sa táto doba predĺžiť až na 300 minút. Záleží však aj na dennej dobe, množstve naneseného prípravku a samozrejme tiež na type pleti.
Nie všetky sú bezpečné
Opaľovacie prípravky UV žiarenie buď pohlcujú, alebo ho od pokožky odrážajú. Túto schopnosť získali vďaka svojmu zloženiu, ktoré však nie je vždy úplne bezpečné. Napríklad retinyl palmitát, forma vitamínu A, po vystavení UV žiareniu údajne poškodzuje pokožku a zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože. Medzi potenciálne nevhodné látky patrí tiež oxybenzón, parabény či vonné látky, ktoré pôsobením UV lúčov uvoľňujú voľné radikály, poškodzujú bunky kože a spôsobujú alergické reakcie. Tieto látky môže byť toxické dokonca aj pre morský život, fytoplanktón, morské riasy, ryby či kôrovce.
Prirodzená ochrana pred slnkom
Pýtate sa ako sa chrániť pred slnkom čo najprirodzenejšie? Vedzte, že ľudské telo si aj v prípade nadmerného množstva slnečných lúčov dokáže poradiť. Začne totiž produkovať melanín, ktorý UV lúče pohlcuje a neutralizuje voľné radikály. Následkom toho dochádza k stmavnutiu pokožky, teda opáleniu. Okamžité stmavnutie pokožky je reakciou melanínu, po ďalších 2 až 3 dňoch od vystavenia sa slnku sa vytvorí nová melanínová vrstva. Melanín sa tvorí najmä vplyvom UVB žiarenia, takže nie je žiadny dôvod riešiť „základné opálenie“ napríklad v soláriách – tie totiž používajú UVA žiarenie.