Keď príde čas na dovolenku, vždy sa objaví rovnaký problém. Ako sa zbaliť a ako bezpečne a efektívne zorganizovať batožinu v aute? Niektorí vodiči podceňujú riziko nesprávneho naloženia vozidla alebo nedodržania potrebných opatrení.
Môže to byť frustrujúce, keď máte zbalené tašky a kufre a zrazu, tesne pred odchodom, zistíte, že sa to všetko do vášho auta nevojde. Žiada si to dobré plánovanie. Mali by ste tiež dokonale poznať svoje auto. A v neposlednom rade, zbaliť si skutočne iba to, čo budete počas dovolenky potrebovať. Iba tak si dokážete užiť príjemnú rodinnú dovolenku aj s bábätkom.
Základ je dobré plánovanie
Tajomstvo rýchleho a efektívneho balenia sa ukrýva v plánovaní. Výborne funguje osobný checklist, do ktorého si zaznačíte všetko, čo máte v úmysle vziať so sebou a kde to plánujete v aute uložiť.
Začnite od absolútneho základu, bez ktorého sa počas jazdy a dovolenky nezaobídete. Na konci zoznamu nech sú menej podstatné veci s nálepkou “čo keby”. Jedna z najhorších vecí, ktoré môžete urobiť na rodinnom výlete, je preťaženie auta.
Zbaľte sa aspoň deň pred cestou. Ušetríte si tak množstvo starostí a stresu, ktoré by ste zažívali pri balení tesne pred odchodom. Svoju batožinu dokážete redukovať aj tak, že si vopred zistíte, čo budete mať k dispozícii v cieli vašej cesty. Veď načo si so sebou brať fén, keď vám ho poskytne váš rezort? Možno zistíte, že privátne ubytovacie zariadenie vám prepožičia práčku a sušičku. Nie je teda potrebné baliť si veci na každý deň.
Ak cestujete s deťmi, možno sa vám zíde malá taška s jedlom, hračkami, plienkami a pomôckami na prebaľovanie, ktorú by ste si mali zbaliť ako prvú a mať ju počas cesty poruke.
Dobré plánovanie spočíva aj v tom, aby ste poznali svoje auto a všetky možnosti umiestnenia batožiny. Nielen interiér vozidla a kufor, ale aj strecha niečo zvládne.
Tetris v kufri
Kufor auta ponúka najviac priestoru na uloženie batožiny. A práve tento štedrý priestor vytvára mylnú domnienku, že do kufra vojde naozaj všetko. Ukladanie batožiny, tašiek a kufrov pripomína známe “tetris”. Ako na to, aby ste kolo vyhrali?
Najprv položte obzvlášť ťažkú batožinu s najväčšou plochou na podlahu batožinového priestoru, priamo za operadlo zadného sedadla, aby sa nemohla pohnúť alebo prepadnúť do voľného priestoru. Pomôže protišmyková podložka.
Potom prichádza na rad ľahká batožina, ktorú odporúčame zaistiť popruhmi, aby sa tašky a kufre v priestore voľne neposúvali. Dokážu totiž často spôsobiť rôzne problémy počas jazdy, a dokonca aj zranenia.
Zatiaľ čo prepravné boxy a strešné nosiče nezasahujú do interiéru auta, batožina z kufra často končí na zadných sedadlách. Preto sa vyhnite hromadeniu nad líniou zadných sedadiel. Nielenže si môžete zakryť výhľad dozadu, ale pasažierov to vystavuje aj riziku vážneho zranenia pri kolízii. Pomôcť môžu rôzne organizéry alebo deliaca sieť, ktoré udržia predmety bezpečne v kufri auta.
Nezabudnite si pribaliť núdzovú súpravu na poruchu vrátane reflexných výstražných trojuholníkov, aby ste boli viditeľní. A o povinnej výbave ani nemusíme hovoriť.
Na sedadle, pod nohy
Batožinový priestor je plný, no vám zostalo niekoľko tašiek? Vo vnútri je predsa ešte trochu miesta. Tu platí však jedno veľké upozornenie: Ak je to možné, vyhnite sa používaniu interiéru auta na odkladanie batožiny. Pri núdzovom brzdení pri rýchlosti 50 km/h môžu mať voľné predmety silu až 50-násobku svojej hmotnosti.
Ak však nemáte na výber, ťažkú a veľkú batožinu uložte do priestoru medzi prednými a zadnými sedadlami. Ak je dostatočne rozmerná, obmedzený priestor jej neumožní sa v aute pohybovať. Tu je však potrebné počítať s tým, že veľké kufre obmedzujú jazdný komfort cestujúcich.
Na malé a ľahké predmety, ktoré počas jazdy nevyhnutne nepotrebujete, použite vákuové vrecia. Dokážu zmenšiť svoj objem až o 75 percent a šikovne tak zapadnú do úložného priestoru pod sedadlami.
Nezabudnite na odkladacie priestory, ako sú napríklad priehradky medzi sedadlami, vrecká na operadlách a priestor pod sedadlami.
Čo znesie strecha
Stále máte v aute málo miesta? Žiadny problém – stačí využiť strešný nosič na auto alebo strešný box. Dodržujte niekoľko základných pravidiel:
- Rovnomerne rozložte hmotnosť batožiny.
- Nezabudnite započítať aj hmotnosť samotného strešného nosiča a boxu.
- Dodržujte povolené zaťaženie strechy vášho vozidla.
- Vo všeobecnosti je lepšie prevážať objemné, ale ľahké veci na streche a ťažké predmety vo vnútri auta.
- Najťažšie predmety položte do strednej oblasti.
- Ak používate strešný nosič na auto, uložte doň veci, ktoré pri cestovaní nebudete potrebovať. Určite sa v ňom nechcete prehrabávať, kým dorazíte do cieľa.
- Ak na strechu naukladáte kufre a tašky (bez strešného nosiča a boxu), batožinu podložte prikrývkami.
- Laná a popruhy sa môžu uvoľniť. Pravidelne zastavujte a skontrolujte, či sú stále zabezpečené.
- Prúd vzduchu sa pokúsi zdvihnúť prednú časť akéhokoľvek dlhého nákladu, takže budete potrebovať bezpečné upevnenie, ktoré drží prednú časť nákladu dole.
- Upevnenie vzadu zabráni skĺznutiu ťažkého nákladu dopredu pri brzdení.
- Akékoľvek predmety na streche nesmú žiadnym spôsobom brániť vodičovi vo výhľade.
Bonus – nosič bicyklov
Športový dovolenkár, ktorý chce počas výletu využívať bicykel, je určite vybavený nosičom. K dispozícii máte strešný alebo zadný nosič.
Strešný nosič
Veľká výhoda strešného nosiča je nielen vo voľnom výhľade, ktorý každý šofér určite ocení, ale aj vo voľnom prístupe do batožinového priestoru. Dôležité pri montáži strešného nosiča na bicykel je to, aby bol zarovnaný presne na stred vozidla. Dbajte na to, aby ste neprekročili maximálne zaťaženie strechy.
Strešný nosič funguje najlepšie s ľahšími bicyklami. V každom prípade by vám s montovaním bicykla do nosiča mal niekto pomôcť. Nesprávnou manipuláciou môžete poškodiť lak vozidla.
Zadný nosič
Stabilný zadný nosič bicykla zaisťuje bezpečnú prepravu maximálne troch bicyklov. Je to jednoduchý spôsob ako prevážať aj ťažšie bicykle, ako sú napr. e-biky. Vďaka integrovanej funkcii skladania poskytujú mnohé systémy zadného nosiča pohodlný prístup do batožinového priestoru.
V niektorých prípadoch sa dá zadný nosič a strešný box jednoducho skombinovať bez toho, aby bránili vo výhľade. Ani tu nesmie byť prekročené maximálne zaťaženie. Skontrolujte si aj max. povolený limit v tom, koľko centimetrov môže bicykel vyčnievať za batožinový priestor a do strán. Tieto hodnoty sa môžu v jednotlivých krajinách líšiť.
Dôsledky nesprávneho umiestnenia batožiny
Ak riešite otázku, ako správne uložiť batožinu do auta, pravdepodobne vás čaká dlhá cesta. Ako vodič a majiteľ auta nesmiete zanedbať nič ani pri krátkej ceste do obchodného centra, pri rodinnej dovolenke to platí niekoľkonásobne viac.
Na ceste sa môže stať čokoľvek. V niektorých situáciách vás zachráni PZP alebo havarijné poistenie. Odporúčame pripoistiť sa aj na cestovanie. Viete, prečo je cestovné poistenie dôležité?
Na dovolenku pravdepodobne vyrážate s plným autom. Keď je auto naložené, vzdialenosť, ktorú potrebuje na zastavenie, je oveľa väčšia ako pri prázdnom vozidle. Čím väčšia hmotnosť, tým väčšiu vzdialenosť budete potrebovať na správne brzdenie.
Batožina kladie väčší tlak na pneumatiky, odpruženie a brzdový systém, čo znamená, že auto nereaguje tak, ako keď cestujete bez prídavnej hmotnosti. Môže to mať tiež významný vplyv na spotrebu paliva, pričom ťažšie auto pohltí benzín alebo naftu oveľa rýchlejšie.
Zopár tipov na efektívne balenie
- Snažte sa udržať si voľný výhľad dozadu tak, že sa nebudete nabaľovať nad líniu operadiel sedadiel.
- Ak prevážate krehký alebo ostrý predmet, ako napríklad sklo, mali by ste ho chrániť uterákom alebo prikrývkou, aby ste sa v prípade nehody neporezali.
- Zvážte výmenu ťažkého nepoddajného kufra za mäkkú športovú tašku, ktorú v aute ľahšie uložíte.
- Pamätajte si, že posledný dovnútra, prvý von: Majte na dosah základné veci, ktoré môžete potrebovať počas cesty – ako jedlo, nápoje, plienky, lieky alebo zábavu pre vaše deti.
- Uistite sa, že cestujúci sú v bezpečí.
- Pokúste sa ponechať okolo detí dostatok miesta. Príliš veľa vecí okolo nich môže spôsobiť zranenie.
- Ak máte rezervné koleso, myslite na to, ako sa k nemu v prípade núdze dostanete.
- Výstražný trojuholník a lekárnička musia byť vždy prístupné.
- Vždy majte fľašu vody a doplnkové potraviny zvyšujúce energiu, aby ste sa vyhli dehydratácii a ospalosti.
- Pripravte si veľa utierok a dezinfekčného prostriedku na ruky.
- Zabaľte plastové vrecká na odpadky, aby ste udržali čisté prostredie.
- Udržujte oblasť okolo nôh vodiča voľnú. Akékoľvek predmety v okolí odvádzajú jeho pozornosť a sú nebezpečné.
- Nikdy necestujte s nezabezpečenými domácimi zvieratami v aute. Používajte vhodné bezpečnostné postroje alebo cestovné prepravky.
Prispôsobte štýl jazdy
Keď vyrážate na cestu, je dôležité, aby ste skontrolovali stav vozidla, zhodnotili vek a požiadavky spolujazdcov, prispôsobili jazdu počasiu a stavu vozovky. Nezabúdajte na dôležitosť plánovania, o ktorej sme hovorili na začiatku článku.
Pozornejší by ste mali byť, ak veziete domáce zvieratá, alebo člena rodiny či priateľa s akýmkoľvek chronickým ochorením alebo iným zdravotným problémom.
Náš tip: Dialýza nie je problém. Viete, ako cestovať s pacientom na dialýze?
Vodič plne naloženého vozidla musí byť schopný prispôsobiť štýl jazdy tak, aby bola zaistená bezpečnosť na ceste. Jazdite pomalšie a myslite na dlhšiu vzdialenosť, ktorú si vyžaduje bezpečné zabrzdenie. Bezpečnú vzdialenosť by ste mali dodržiavať aj od vozidla, ktoré ide pred vami.
Plne naložený kufor môže spôsobiť naklonenie predných svetlometov príliš vysoko, čo oslepí protiidúcich účastníkov cestnej premávky. Ak prepravujete ťažký náklad, zvážte nastavenie svetlometov mierne nadol.
Buďte na ceste zodpovední. Kontrolujte si mŕtve uhly a zrkadlá. Používajte smerovky pri predchádzaní, zmene jazdného pruhu a zaraďovaní sa. Nezabúdajte na pravidelné prestávky pri dlhej ceste.
Na záver
Tieto tipy by vám mali pomôcť zostať na cestách v bezpečí. Balenie si vyžaduje dobrý plán a organizovanosť. Niečo iné si pýta výlet na zasnežené hory, dovolenka pri mori vám umožní odísť o niečo ľahší.
Pri balení majte na pamäti najmä bezpečnostné požiadavky. Auto zbytočne nepreťažujte, batožinu vždy poriadne upevnite, aby sa nepohla z miesta. Nezakrývajte si výhľad. Taška plná nepotrebných vecí vám bude nanič, ak kvôli zakrytému výhľadu spôsobíte nehodu. Chráňte seba, svojich najmilších a užívajte si zábavu, ktorú spoločné cestovanie so sebou prináša.
Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov