Chorvátsko je obľúbená dovolenková destinácia Slovákov. Čoraz viac dovolenkárov si na cestovanie k moru vyberá ako dopravný prostriedok osobný automobil. Poradíme vám, na čo myslieť pri cestovaní autom do Chorvátska a čomu sa vyvarovať.
Obmedzenia – pred vstupom do krajiny
Na Slovensku máme schválený cestovateľský semafór, ktorý určuje podmienky návratu a príchodu na Slovensko. Každá krajina si ale určuje vlastné podmienky, preto je potrebné si tieto vyhľadať ak sa chystáme vycestovať.
Pri vstupe do Chorvátska je potrebné okrem platného občianskeho preukazu predložiť:
- negatívny PCR test, nie starší ako 72 hodín,
- alebo rýchly antigénový test (RAT), nie starší ako 48 hodín
- alebo jedno z nasledovných lekárskych potvrdení:
- lekárske potvrdenie o prekonaní ochorenia (do 180 dní)
- lekárske potvrdenie o 2 dávkach očkovania
- lekárske potvrdenie o prekonaní ochorenia pred viac ako 180 dňami a súčasne aspoň jedna dávka očkovania
Pre rýchlejšie vybavenie sa na hraniciach je vhodné si vopred vyplniť a vytlačiť formulár, teda oznámenie o ceste. Formulár možno vyhľadať pod názvom “entercroatia”.
Nespoliehajte sa na medzinárodný očkovací preukaz (knižka ŠEVT). Tento nie je pri vstupe do Chorvátska uznávaný.
Kontrola auta pred cestou
Jeden až dva týždne pred dovolenkou je vhodná kompletná revízia auta. Mechanika treba informovať o plánovanej ceste na dovolenku. On si dá následne pozor na pneumatiky, ktoré môže prispôsobiť teplotám v južnejších oblastiach. Samozrejmá by mala byť kontrola povinnej výbavy – platnosti autolekárničky a stav rezervného kolesa.
Pred cestou je potrebné si skontrolovať platnosť dokumentov, platnosť emisnej a technickej kontroly a platnosť poistenia PZP. Povinné zmluvné poistenie uzatvorené na Slovensku je platné aj v zahraničí v rámci EÚ, pričom platnosť preukazujeme zelenou kartou. Územná platnosť PZP je presne vymedzená práve na zelenej karte.
Odporúčaná je aj kontrola asistenčných služieb PZP. V prípade dopravnej nehody tak presne vieme, na aké asistenčné služby máme v zahraničí nárok. Výhodné PZP väčšinou zahŕňa náhradné vozidlo, ubytovanie a 24-hodinový servis. Takéto poistenie si možno v priebehu pár minút uzatvoriť online, pomocou aplikácie kalkulačka PZP.
Cestovanie po Chorvátsku
Cestovanie po Chorvátsku je z hľadiska obmedzení úplne voľné, ak ste pri prechode cez hranice predložili všetky potrebné dokumenty.
Najmä v dovolenkovom období je v prímorských destináciách zvýšené riziko dopravných nehôd. Je teda dobré vedieť, čo robiť v prípade dopravnej nehody v zahraničí:
- Dôkladné zdokumentovanie miesta nehody
- Spísanie správy o nehode – od účastníka nehody si treba vypýtať všetky základné údaje
- Ak sa účastníci nehody nevedia dohodnúť kto zapríčinil nehodu, je potrebné volať políciu – v Chorvátsku číslo 192
- Škodu je následne potrebné nahlásiť poisťovni do 30 dní odo dňa nehody
Dopravná nehoda či pokazené auto pri ceste na dovolenku nie sú nijak výnimočné. Pred cestou je vhodné myslieť na všetko a auto si poriadne skontrolovať. Kvalitné PZP dokáže v prípade nehody vyrešiť inak nepríjemnú záležitosť pomerne rýchlo a asistenčné služby zaistia všetko potrebné. Najvýhodnejšie PZP online aj s asistenčnými službami si možno bezplatne vypočítať na stránke pre porovnanie PZP.